Food Stamp Challenge Week Two Day Two

Hey Y’all

Today is just one of those days.  It is dark and gloomy out and FREEEEEZING cold, and I feel extremely lethargic.  I was pretty sure that I had everything I needed for the week for my menu, and enough to keep me fed, but we need a few things that really aren’t in the budget.  I bought an acorn squash so that I could make a squash and apple soup with the few leftover apples that I had.  I would have needed apple cider to make the soup, and I could have sworn that I had a can of concentrate in the freezer, but I don’t, and my budget is tight, and I want to make sure that I have money at the end of the week in case we run out of food.  Especially since we are basically living off of what is in the fridge, freezer and pantry.

For breakfast we had oatmeal with a little brown sugar and milk.  We each had about a handful of grapes as well that were left over from our family being in town.  But, we’re out of the grapes now, so I have no more fruit for the rest of the week.  For lunch, since I haven’t been feeling 100 percent, we had a box of Kraft Dinner and the leftover London broil in sandwiches with a slice of cheese.  Lunch filled me up pretty good, but I got hungry pretty quickly for dinner.  Dinner we had Hamburger Helper.  I bought the box of Hamburger Helper on sale about a month ago for $1.00.  I don’t usually buy that kind of stuff, but DJ likes it, and when I am not home, it’s something that he can throw together for Anthony in a pinch.  I usually buy my ground beef in bulk from BJ’s so it is usually around $1.99-$2.99 a pound for the 80/20.  I usually get four pounds at a time, and then freeze it into one pound servings.

I have $12.45 to spend each day.  This is how my meals broke down today:

Breakfast – $0.63

Oatmeal (1/2 cup – 3 servings) – $0.48 (I buy my oatmeal in bulk)
Milk (1/4 cup) – $0.04
Brown sugar (3 tbsp) – $0.11

Lunch – $2.22

London broil leftovers – $ —
Bread (4 slices) – $0.16
Cheese (2 slices) – $0.34
Kraft Macaroni and Cheese – $1.37
Milk (1/4 cup) – $0.04
Butter (3 tbsp) – $0.31

Dinner – $3.81

Ground beef (1 pound) – $2.49
Hamburger Helper – $1.00
Milk (2 cups) – $0.32

 TOTAL:  $6.66
Difference:  $5.79 

I am very satisfied from my meal today, but I do not feel good.  This isn’t the type of food that I want to eat on a daily basis.  But, it is cheap, convenient and easy to make.  Plus, with these meals I am able to spend more time with my family.  I was really looking forward to the soup today, but since that will not happen now, I will have squash with one of my meals this week, and hopefully have enough of one of my proteins leftover to make dinner.

Like I said yesterday, I am learning so much from this challenge, and I am learning to appreciate what I have more and more.


Related Posts

Ultimate Kid Approved Menu – Kid Friendly Meals – A Week of Breakfast, Lunch, Dinner & Snack Ideas

Ultimate Kid Approved Menu – Kid Friendly Meals – A Week of Breakfast, Lunch, Dinner & Snack Ideas

These recipes are my most-loved by the kids at my school.  There are a ton of opportunities to add more veggies to your kids diet in the meals that they love the most!  What is your kids favorite meal?   Want more kid-approved meals?  Scroll […]

April’s Budget Menu Plan Will Put A “Spring” In Your Step!  $231 for 30 Days of Dinners with Free Grocery Lists and Recipes

April’s Budget Menu Plan Will Put A “Spring” In Your Step! $231 for 30 Days of Dinners with Free Grocery Lists and Recipes

It’s spring, and hopefully will stay that way!  Unless you live here in Colorado, then you’re really not safe until June!  I love spring, the weather is warm, plants and flowers are starting to grow, the trees are flowering, and fresh produce is finally hitting […]



Leave a Reply: